Wykrywanie raka za pomocą oddechu? To może być prawdziwy przełom

Naukowcy poczynili kolejny ogromny krok w rozwoju medycyny. Stworzyli urządzenie, które jest w stanie wykrywać groźne choroby za pomocą badania oddechu. Do tego, jak twierdzą jego twórcy, ma ono bardzo wysoką skuteczność.

Do opracowania nowatorskiej technologii przyczynił się zespół naukowców  z Technion-Israel Institute of Technology, pracujący pod przewodnictwem profesora Hossama Haicka.

Reklama

Urządzenie nazywające się Na-Nose pozwala na wykrycie w oddechu tzw. biomarkerów, czyli śladów choroby. Co ciekawe, Na-Nose ma bardzo dużą skuteczność jak na tak innowacyjne urządzenie, gdyż w testach osiągnęło ono aż 86 procent sprawdzalności.

W opinii twórców urządzenie spowodowałoby wzrost wyleczalności raka płuc z 10 do 70 procent przypadków. Na-Nose wykrywa również inne nowotwory oraz takie przypadłości jak choroba Parkinsona, Leśniowskiego-Crohna i dysfunkcje nerek.

W najbliższym czasie naukowcy z Izraela planują dopracować swoją technologię. Chcą oni, aby badanie można było wykonywać za pomocą smartfona.

Tzw. Sniffphone miałby wykrywać wczesne oznaki choroby podczas rozmowy telefonicznej, a dzięki szybkiej diagnozie leczenie mogłoby zostać rozpoczęte już w jej początkowym stadium.

Zobacz również:

Postawili na trzeźwość i zmienili się nie do poznania!

Prawie go zagłodzono. Przeżył i zmienił się nie do poznania

Znane osoby w dzieciństwie. Zobacz jak się zmieniły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | zdrowie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje