W Warszawie postawiono niezwykły przystanek

Z tego przystanku nie odjedzie się żadnym autobusem czy też tramwajem. Nie jest on jednak bezużyteczny i pełni bardzo ważną funkcję. Zbudowano go z myślą o osobach chorych na Alzheimera.

Niezwykły przystanek stanął przy znajdującym się w stolicy Centrum Alzheimera i wybudowano go z myślą o podopiecznych tej placówki. Częstą przypadłością wśród osób chorych na Alzheimera jest poriomania, zwana także dromomanią, charakteryzująca się popędem do ciągłej włóczęgi.

Reklama

Żeby zapobiec ucieczkom swoich pacjentów przedstawiciele centrum wpadli na pomysł, że obok budynku postawią fałszywy przystanek, którego zadaniem będzie zwrócenie uwagi chcących oddalić się od placówki osób i zatrzymanie ich w pobliżu, w oczekiwaniu na autobus, który jednak nie nadjedzie.

Pewności, że tak się stanie i osoba chcąca odejść faktycznie skorzysta z przystanku nie ma, ale tego typu konstrukcje np. w Niemczech pokazują, że pomysł ten przynosi pożądane efekty. Wiata przystankowa podobna do tych, które spotkać można było przez ostatnie 20 lat w całym mieście - obecnie trwa ich wymiana na nowe - to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje