Uczniowie odtworzyli lek na HIV, który nagle podrożał o ponad 700 dolarów!

Australijscy uczniowie odtworzyli w szkolnym laboratorium lek Daraprim, który stosowany jest u osób chorych na HIV oraz malarie. Zdecydowali się na to po tym, jak jego cena wzrosła z 13,5 dolara do 750 dolarów za jedną tabletkę.

Uczniom z Sydney udało się odtworzyć Daraprim z pomocą grupy naukowców. W akcję zaangażowała się również organizacja Open Source Malaria, która chce stworzyć lek, który nie byłby objęty patentem żadnej firmy farmaceutycznej.

Reklama

Skąd wziął się pomysł na wyprodukowanie tego leku skoro jest on już dostępny na rynku? W zeszłym roku biznesmen Martin Shkreli wykupił licencję na produkcję leku i podniósł ceną za tabletkę o ponad 700 dolarów. Jego zachowanie wywołało oburzenie, dlatego też uczniowie publikowali swoje postępy w internecie, gdzie mogli je komentować naukowcy. Dzięki ich poradom udało się stworzyć tabletkę za 2 dolary i ma ona identyczny skład jak Daraprim.

Mimo tego, że studenci stworzyli lek, który można by było sprzedawać o wiele taniej, nie mogą oni tego robić, gdyż najpierw musiałby on przejść kosztowne i czasochłonne testy. Czy uda się coś z tym zrobić i jednak wpuścić go na rynek? Miejmy nadzieję, że tak.

Zobacz również:

Przełom w walce z wirusem HIV? To odkrycie daję nadzieję

Czego potrafią bać się ludzie? Nietypowe fobie i lęki

11 szalonych teorii spiskowych na temat znanych osób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje