To zwierzę jest słodsze od pandy!

Szczekuszka urwiskowa to gatunek na wyginięciu. Ten słodki zwierzaczek po angielsku nazywany pieszczotliwie „lli Pika” został niedawno sfotografowany pierwszy raz od 20 lat!


Reklama

Ten rzadki gatunek roślinożernego ssaka odkryto w 1983 roku. Szczekuszka nie lubi jednak zbyt często obcować z ludźmi, dlatego bardzo ciężko jest ją spotkać, a co dopiero sfotografować. Po wielu latach udało się to jednak zrobić ponownie.

Szczekuszka urwiskowa występuje w masywie Borohoro Shan, który znajduje się w chińskiej części systemu górskiego Tienszan. „Ili Pika” nazywana jest także „magicznym królikiem” ze względu na to, że tak rzadko udaje się ją zobaczyć ludzkiemu oku.

Spotkać to sympatyczne zwierzątko udało się Weidongowi Li, który sam odkrył wcześniej ten gatunek i badał go przez wiele lat. Na badania z własnych środków przeznaczył ponad 32 tysiące dolarów. 

Szacuje się, że obecnie jest mniej niż tysiąc przedstawicieli z gatunku szczekuszki urwiskowej i niestety niewielu poza Weidongiem Li i jego ekipą, chce zająć się ochroną życia tego uroczego stworzonka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczekuszka urwiskowa | Panda

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje