Ten profil wzbudza na Instagramie wiele emocji!

Barbie Savior, czyli Barbie Wybawczyni to jeden z nowszych profili na Instagramie. Konto ma już jednak blisko dziesięć tysięcy obserwujących. Jego popularność rośnie w szybkim tempie, ponieważ prowadzące je osoby często w celny i zabawny sposób punktują wolontariuszy przesadnie celebrujących swoją pomoc w Afryce.

Lalki Barbie na Instagramie były już wykorzystywane w wielu profilach. Ten jednak posunął się o krok dalej. Konto parodiuje osoby, które mają tzw. „kompleks białego wybawcy”. To określenie jest używane w stosunku do osób, które podróżują do krajów Trzeciego Świata i robią wszystko, żeby każdy zobaczył ich wielkie poświęcenie dla potrzebujących.

Reklama

Konto zostało założone przez dwie młode dziewczyny, które jednak chciały pozostać anonimowe. W zaledwie kilka tygodni profil uzyskał ponad 7000 tysięcy obserwujących. Jego założycielki mówią, że pomysł wziął się z ich własnych doświadczeń z wolontariatu w Afryce.

„Nigdy nie zachowywałyśmy się jak Barbie Savior, ale jako wolontariuszki też robiłyśmy rzeczy, których teraz żałujemy” – przyznały autorki profilu w rozmowie emailowej z „The Huffington Post”.

„Zaczęło się od głupiego żartu między nami, sposobu żeby te rzeczy z siebie wyrzucić. Ciężko sprecyzować te zachowania, ale osoba, która skupia się głównie na sobie, zachowuje się jak samo poświęcający się święty” – tłumaczyły autorki zdjęć.

Oczywiście w wolontariacie nie ma niczego złego. To cudowne, kiedy ludzie pomagają potrzebującym. Autorki profilu chciały jednak zwrócić uwagę osobom, które ze swojej pracy w Afryce tworzą przesadne historie. „Ich zachowanie często przypomina zwyczaje z czasów kolonializmu i niewolników” – twierdzą autorki zdjęć. 

Jako przykład podały one historię wrzucania zdjęć z uśmiechniętymi dziećmi w afrykańskich szkołach z podpisami, które zdają się czasami mówić: „Wszyscy są tacy szczęśliwi, chociaż w rzeczywistości tacy biedni!”.

Co sądzicie o tym profilu? Jego autorki przesadzają czy rzeczywiście zwróciły uwagę na ważny problem? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wolontariusze | Afryka | parodia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje