Szybka powtórka z języka polskiego! Zobacz ile umiesz!

Matura z polskiego to przede wszystkim dobra znajomość lektur. Jak wiadomo jest ich sporo. Podstawą jest jednak chociaż pamiętać tytuły i autorów książek. Mamy dla was z tej okazji szybkie ćwiczonko.

Przeczytaj poniższy tekst i podaj imiona i nazwiska autorów oraz tytuły wszystkich znajdujących się w nim lektur. Wskazówką może być tytuł utworu lub bohater książki. 

Reklama

Skończyło się przedwiośnie, więc postanowiliśmy to jakość uczcić. Kolega zaproponował Pana Tadeusza. Nie mogłem mu odmówić. Piliśmy więc aż do rana, kompletnie nie czując, kiedy przekroczyliśmy granicę. Skończyło się to niestety alkoholowym potopem. Śpiących w zbożu znaleźli nas miejscowi chłopi. Powiedzieli, że wyglądamy jak zabłąkane dziady. 

Jeden z poczciwych chłopów stwierdził jednak, że porządni z nas ludzie bezdomni i zaprosił do siebie. Mieszkał w domu nad Niemnem razem z żoną i córką. Piękna Maria od razu mnie oczarowała i na obiedzie siedziałem i patrzyłem na nią, cierpiąc jak młody Werter. Nie miałem myśli jak świętoszek…

Wieczorem była potańcówka u chłopa i zatańczyłem z jego córką tango. Niestety kilka godzin później pojawił się jej Judym, z którym okazało się, że moja lalka szykuje się na wesele. Zorientowałem się, że to dla niego, a nie dla mnie ubrał tą nową kamizelkę. Cały ten szalony wypad to była istna nie-boska komedia. Kompletnie inny świat. Miałem ochotę zabić tego chłoptasia, który panoszył się jak król Edyp, ale wiedziałem, że za zbrodnie zawsze jest kara. Cierpiąc katusze wróciłem do domu, zapominając kompletnie o pożegnaniu z Marią. 

Odpowiedzi na kolejnej stronie...

Dowiedz się więcej na temat: matura | język polski

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje