Słynni jasnowidze i prorocy oraz ich przepowiednie

W dobie telewizyjnych wróżbitów i naciągaczy pytanie o to, czy ludzie potrafią przewidywać przyszłość brzmi trochę jak kiepski żart. Historia zna jednak przypadki, w których, jak wiele na to wskazuje, pewnym postaciom faktycznie udawało się odgadnąć przebieg zdarzeń, które dopiero miały nastąpić. Poniżej opisujemy część z nich.

Michalda, królowa Saby

Żyjąca około 875 r. p.n.e. Michalda władała starożytnym królestwem Saby, obejmującym terytorium dzisiejszego Jemenu. W połowie X w. p.n.e. miała ona złożyć wizytę słynnemu izraelskiemu królowi Salomonowi, przekazując mu swoje proroctwa, spisane następnie przez królewskiego kronikarza.

Reklama

Proroctwa miały m.in. zapowiadać narodziny Jezusa Chrystusa i jego męczeńską śmierć na krzyżu, liczne wojny i konflikty w późniejszych stuleciach, a także koniec świata, który zwiastować będą m.in. zwierzęta pocące się krwią, czerwony blask Słońca, Księżyca i gwiazd, ogromna susza, trzęsienia ziemi i powodzie.

Nostradamus

Nostradamus, a właściwie urodzony 14 grudnia  1503 roku w Saint-Remy w Prowansji Michel de Nostredame, był francuskim lekarzem, astrologiem i okultystą, doradzającym królowej Katarzynie Medycejskiej. Świat zapamiętał go jednak przede wszystkim jako najsłynniejszego jasnowidza w dziejach, który w swoich rymowanych tekstach (tzw. tetrastychach) zapowiedzieć miał rzekomo wiele wydarzeń z przyszłości.

Nostradamusowi niektórzy przypisują m.in. przewidzenie pojawienia się na świecie Napoleona i Adolfa Hitlera, wybuch II wojny światowej, śmierć księżnej Diany i atak na World Trade Center. W jego zapiskach znajdować mają się także ponadto zapowiedzi światowej inwazji islamu oraz wybuchu III wojny światowej, będącej efektem paktu tzw. Państwa Islamskiego (nazywanego przez niego Wielkim Talibanem) i Chin, które pierwsze zaatakują Rosję.

Mitar Tarabić

Żyjący pod koniec XIX wieku Mitar Tarabić był serbskim chłopem ze wsi Kremna. Z racji tego, że był niepiśmienny, wizje Mitara spisywał jego ojciec chrzestny i pop Zaharij Zaharić, który jednak nie za bardzo dawał im wiarę. Zdania na temat prawdziwości proroctw Tarabicia są zresztą podzielone do dziś. Ich krytycy uważają, że przepowiednie były wielokrotnie modyfikowane, by dopasować je do aktualnych wydarzeń.

Mitar Tarabić miał rzekomo przewidzieć m.in. wybuch obu wojen światowych, rozpad Jugosławii, a także zapowiedzieć wybuch III wojny światowej, która rozpocznie się wtedy, gdy ludzie kompletnie zdewastują Ziemię.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | historia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje