Radioaktywne produkty i przedmioty, które znajdziesz w swoim domu

Wycieczka do Czarnobyla wydaje ci się niebezpieczna ze względu na promieniowanie, jakie tam panuje? Wbrew temu, co może się nam wydawać, w kraju też nie jesteśmy od niego wolni. Dlaczego? Dlatego, że radioaktywne przedmioty i produkty znajdziemy nawet w naszym domu. Ta lista może cię zaskoczyć.

Banany

Banany zawierają bardzo dużo potasu, co czyni je jednymi z najbardziej promieniotwórczych produktów spożywczych. Nie jest to jednak taka ilość, by trzeba było się obawiać choroby popromiennej, ponieważ aby na nią zachorować, trzeba by zjeść ok. 5 milionów bananów.

Kolorowe magazyny

Reklama

Czytasz drogie i eleganckie magazyny? Okazuje się, że papier, z których są one wykonane, jest pokryty tzw. glinką porcelanową, która zawiera uran i tor. Ilość nie jest wprawdzie szkodliwa, ale owe magazyny są trochę radioaktywne.

Granitowe blaty

Jeśli masz w domu granitowy blat, możliwe, że wszystko to, co kiedyś na nim leżało, jest w bardzo małym stopniu napromieniowane. Granity zawierają w sobie duże ilości naturalnych pierwiastków radioaktywnych.

Stare naczynia

Masz w domu stare naczynia po babci? Jeśli są w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, prawdopodobnie zawierają śladowe ilości uranu. Podobnie jednak jak we wspomnianych już powyżej przypadkach są to ilości szczątkowe, które nie zagrażają bezpośrednio życiu i zdrowiu człowieka.

Papierosy

Każdy wie, że papierosy są niezdrowe i zawierają wiele szkodliwych substancji. Wiedzieliście jednak, że oprócz  tego zawierają również promieniotwórczy polon-210? Brakowało wam argumentów, by rzucić? Teraz chyba sytuacja się zmieniła.

Żwirek dla kota

Nie chcesz, aby zaskoczył cię dzisiaj deszcz? Pobierz darmową aplikację Weź parasol

W tym przypadku chodzi konkretnie o żwirek bentonitowy, który jest złożony z materiałów ilastych. Ma on wprawdzie bardzo dużą zdolność absorbowania wilgoci, ale zawiera też w składzie śladowe ilości radioaktywnego uranu. Jeżeli was to przeraża, zawsze możecie kupić żwirek silikonowy.

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie są jeszcze bardziej promieniotwórcze niż wspomniane wcześniej banany. Dzieje się tak, ponieważ korzenie drzew,a na którym rosną orzeszki, są bardzo długie i absorbują z gleby bar i rad. Ich jedzenie w małych ilościach niczym jednak nie grozi.

Zobacz również:

Niespodziewany pasażer na pokładzie samolotu

Mity na temat zdrowia, w które wierzą ludzie

Picie piwa może ci pomóc. Zaskakujące badania!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | zdrowie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje