Przełom w walce z wirusem HIV? To odkrycie daje nadzieję

44-letni Brytyjczyk jest prawdopodobnie pierwszym człowiekiem na świecie, którego udało się całkowicie wyleczyć z wirusa HIV. Zastosowana wobec niego eksperymentalna terapia daję nadzieję, że w walce z tą chorobą nastąpił w końcu znaczący przełom.

Nową metodą walki z wirusem HIV zajął się zespół złożony z przedstawicieli pięciu brytyjskich uniwersytetów - Oxford, Cambridge, Imperial College London, University College London oraz King's College London.

Reklama

"To jedna z pierwszych poważnych prób usunięcia wirusa HIV. Badamy obecnie realną możliwość jego wyleczenia. To ogromne wyzwanie, ale pomimo tego, że to dopiero początek, postępy są naprawdę niezwykłe" - powiedział Mark Samuels, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia.

Badaniu poddano w sumie 50 pacjentów. Ich reakcje na zastosowaną eksperymentalną terapię przyniosły pozytywne efekty. Jak donoszą brytyjskie media, wirus HIV został całkowicie usunięty z organizmu pewnego 44-latka i był kompletnie niewykrywalny w następnych badaniach.

"Nasza terapia jest tak zaprojektowana, by oczyścić organizm ze wszystkich komórek HIV, także tych uśpionych" - dodała profesor Sara Fidler z Imperial College w Londynie.

"Będzie wspaniale, jeżeli leczenie się powiedzie. Wziąłem udział w badaniu nie tylko z myślą o sobie, ale także o innych osobach z wirusem HIV. To będzie fantastyczne osiągnięcie, jeżeli po tych wszystkich latach, w końcu uda znaleźć się na niego lekarstwo" - powiedział 44-letni Brytyjczyk, którego personalia póki co pozostają nieujawnione.

Na czym polega  eksperymentalna terapia? Nowe szczepionki pomagają choremu organizmowi rozpoznać zainfekowane komórki, natomiast lek o nazwie Vorinostat aktywuje uśpione komórki T.

Naukowcy wierzą, że ich metoda pozwoli wyposażyć pacjenta w odpowiednią liczbę środków, które pozwolą mu z powodzeniem walczyć z chorobą. Na rezultaty ich badań przyjdzie jednak jeszcze poczekać. Testy mają być kontynuowane przez najbliższe pięć lat.

W Wielkiej Brytanii z wirusem HIV żyje ponad 100 tysięcy osób. Na świecie liczba ta wynosi około 37 milionów.

Zobacz również:

Chciał pomóc choremu koledze. Zrobił coś niezwykłego

Zrezygnowała z leczenia i ruszyła w świat. Jej historia poruszyła tysiące osób

Ich nauczyciel walczy z rakiem. Zrobili mu wzruszającą niespodziankę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | medycyna | HIV

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje