Poradnik dla studenta: co robić, żeby ze sobą mieszkać i nie zwariować

Wybraliście się właśnie na studia i dzielicie z kimś pokój albo mieszkanie? Sprawdźcie koniecznie co robić, żeby wspólne życie nie stało się dla was drogą przez mękę.

Nawet jeżeli zamieszkaliście z kimś kogo wydawałoby się wam dobrze znacie, lepiej ustalcie na początku kilka zasad i starajcie się ich później przestrzegać. Ułatwi wam to wspólne funkcjonowanie i zaoszczędzi sporo nerwów. O co chodzi konkretnie?

Każdy zmywa po sobie

Reklama

Nie doprowadzajcie do sytuacji, gdy w zlewie zalega sterta brudnych naczyń i nie macie na czym zjeść albo z czego się napić. Każde z was powinno czuć się w obowiązku zmywać po sobie i co najważniejsze robić to dokładnie, żebyście nie sięgali potem po naczynia z obrzydzeniem.

Jedzenie po terminie? Nie czekaj aż zakwitnie

W lodówce znajduje się należąca do ciebie rzecz, której skończył się termin przydatności? Wyrzuć ją czym prędzej i nie czekaj aż zacznie żyć własnym życiem. Nie hoduj potwora, bo możesz być później przerażony tym, co zobaczysz.

Zrobiłeś plamę na podłodze? Zetrzyj ją. Od razu

Gotujesz albo robisz sobie kanapkę i niechcący coś wyleje ci się na podłogę? Nie zachowuj się tak jakby to nie była twoja wina i sprzątnij ją z łaski swojej. To nic przyjemnego później w nią wdepnąć, nie wspominając o tym, że liczenie na to, że sprzątnie po tobie ktoś inny to już chamstwo.

Nikt nie chce oglądać twoich włosów w łazience

Lubisz wziąć długą kąpiel albo pomoczyć się trochę pod prysznicem? Polub też sprzątanie po sobie, bo nikt nie ma ochoty oglądać twoich włosów w wannie bądź brodziku. Łazienka to jedno z ważniejszych wspólnych pomieszczeń w mieszkaniu, więc razem z innymi lokatorami zadbaj o to, żebyście czuli się w nim wszyscy komfortowo.

Nie możecie się dogadać co do sprzątania - ułóżcie grafik

"Ja wczoraj wyniosłem śmieci". "Ja przedwczoraj sprzątałem łazienkę". "Ja w tamtym tygodniu odkurzałem przedpokój". Kiedy przychodzi do sprzątania mieszkania okazuje się nagle, że każdy już coś robił i nie ma zamiaru robić nic więcej?

Przygotujcie grafik, w którym czarno na białym spiszecie sobie co trzeba robić i podzielicie się obowiązkami w ten sposób, że każdy będzie robił tyle samo. Oszczędzicie sobie wzajemnych oskarżeń i pozwoli wam to też utrzymać porządek w mieszkaniu na dłużej.

Szanujcie się nawzajem

Godzina 23 to nie najlepsza pora na bieganie po mieszkaniu i głośne słuchanie muzyki, gdy twój współlokator wstaje o godzinie 7 na zajęcia albo do pracy i potrzebuje się wyspać.

Masz to w nosie? Pamiętaj, że kiedyś sam będziesz na jego miejscu. Zasada oko za oko nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po co utrudniać sobie życie? Dlatego właśnie planujcie swój czas w taki sposób, by nie wchodzić sobie w drogę i wzajemnie sobie nie przeszkadzać.

Zobacz również:

10 naukowych faktów, które zmotywują cię do ćwiczeń

9 filmów, które bawią i poprawiają humor!

5 trików, dzięki którym szybciej nauczysz się nowego języka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: studia | porady

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje