Polak wydrukował model serca w 3D, żeby uratować chorego syna

Wojciech Wojtkowski z Elbląga jest programistą informatykiem. Jego 11-miesięczny syn Maciek choruje na serce. Ojciec, żeby ułatwić lekarzom przeprowadzenie operacji wydrukował trójwymiarowy model serca syna.

Mały Maciek urodził się ze złożoną wadą serca. Chłopca czekają liczne operacje. W jednej z rozmów z lekarzami, kardiochirurg chłopca przyznał, że w zaplanowaniu zabiegu bardzo pomógłby trójwymiarowy model serca. Sugerował także rozmowy z uczelniami, które wykonałyby taki projekt. Zajęłoby to jednak kilka miesięcy, a model potrzebny był teraz.

Reklama

Tata chłopca postanowił sam podjąć się tego zadania. Przy tworzeniu modelu pomagał mu były wykładowca dr Henryk Olszewski oraz Elbląski Park Technologiczny, który posiadał drukarkę 3D.

Drukowanie modelu trwało aż 14 godzin. Samo przygotowanie algorytmów dwa miesiące. Takie modele często przygotowują lekarze w Stanach Zjednoczonych. Dzięki takiemu projektowi chirurdzy mogą zobaczyć wadę serca w rzeczywistym rozmiarze, co jest bardzo pomocne przy planowaniu operacji. 

Wielkie brawa dla tego taty, bo wykonał naprawdę dobrą robotę!

Czytaj więcej:

9-latek stworzył protezę ręki dla swojego nauczyciela!

Niezwykła przyjaźń między chorym chłopcem i psem

Choroba nie odebrała jej chęci do życia. Wręcz przeciwnie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia drukowania 3D | serce

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje