Pareidolia: znajome kształty i twarze w nietypowych miejscach

Zdarzyło się wam kiedyś dostrzec np. twarz lub znany skądś kształt w zupełnie przypadkowym obiekcie? Nie potrafiliście tego wytłumaczyć? Jeżeli tak właśnie było, doświadczyliście zjawiska pareidolii. Poniżej opisujemy na czym ono polega.


Reklama

Pareidolia to skłonność umysłu człowieka do dostrzegania różnego rodzaju wzorców (twarzy, znajomych kształtów) tam, gdzie tak naprawdę ich nie ma. Kiedyś zdolność tą traktowano w kategoriach psychozy.

Dziś naukowcy są zgodni, że osoby ją wykazujące wcale nie powinny obawiać się o swój stan psychiczny, gdyż pareidolia to oznaka bardzo sprawnie działającego mózgu.

Badający zjawisko pareidolii uczeni są zdania, że za tę pewnego rodzaju iluzję odpowiedzialny jest tzw. obszar twarzy powiązany z korą wzrokową, który rozwinął się w ludzkim mózgu na drodze ewolucji wspólnie z instynktem samozachowawczym.

To właśnie za sprawą wspomnianego powyżej obszaru człowiek, który już od najmłodszych lat swojego życia skupia swoją uwagę na twarzach innych, dostrzega ją później często w różnych kształtach i obiektach.

Jednym z najsłynniejszych przykładów pareidolii jest tzw. Marsjańska Twarz, gdzie twór geologiczny na obszarze planety uformował się w obiekt przypominający ludzkie oblicze:

Znanym polskim przykładem pareidolii jest natomiast Giewont, w którym wiele osób dopatruje się sylwetki śpiącego rycerza, z którym wiąże się legenda mówiąca, że rycerz obudzi się, gdy Zakopane bądź Polska znajdą się w niebezpieczeństwie.

Nie chcesz, aby zaskoczył cię dzisiaj deszcz? Pobierz darmową aplikację Weź parasol

Zjawisko pareidolii przybiera też czasem o wiele zabawniejsze formy, o czym przekonacie się przechodząc na drugą stronę...

Dowiedz się więcej na temat: zdjęcia | ciekawostki | nauka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje