Pamiętasz Ice Bucket Challenge? Dokonano przełomowego odkrycia!

Na pewno kojarzycie akcję, w której wiele osób, także w Polsce, polewało się lodowatą wodą i wrzucało filmiki do sieci. Miała ona na celu zwiększenia świadomości o chorobie ALS oraz zachęcenie do robienia wpłat, które pozwolą naukowcom na lepsze zbadanie tej choroby. Efekt? Dzięki zebranym pieniądzom, dokonano przełomowego odkrycia w leczeniu ALS.

Uniwersytet w Massachusetts odkrył gen NEK1, który jest odpowiedzialny za ALS, czyli inaczej stwardnienie zanikowe boczne. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie milion dolarów, które zostały zebrane dla naukowców w ramach akcji Ice Bucket Challenge. Dzięki ich odkryciu będzie możliwe lepsze zrozumienie choroby, a co za tym idzie także dobór efektywniejszego leczenia.

Reklama

Na ALS rocznie choruje około pięć tysięcy osób. Większość z nich umiera w przeciągu 2-5 lat od postawienia diagnozy. Obecnie nie ma leku na tę chorobę, która atakuje komórki odpowiedzialne za kontrolę pracy mięśni. Odkrycie genu NEK1 może być przełomowe w leczeniu ALS.

W akcji Ice Bucket Challenge wzięły udział miliony osób. Miała ona swoich krytyków, jak i zwolenników. Fakty są jednak takie, że przyczyniła się do ogromnego kroku w leczeniu bardzo rzadkiej i bolesnej choroby.

Czytaj również:

Dziewczynka chora na autyzm maluje prawdziwe dzieła sztuki

Gwiazdy, które zmarły na AIDS

Piła 40 piw dziennie. Zobacz, jak skończyła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ice Bucket Challenge | ciekawostki | nauka | zdrowie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje