Niezwykła sesja zdjęciowa z rejonów Fukushimy

W marcu 2011 roku w wyniku tsunami wywołanego na skutek trzęsienia ziemi, w mieście Okuma w prefekturze Fukushima doszło do katastrofy w tamtejszej elektrowni jądrowej Fukushima I. Wiele tysięcy osób zostało wówczas ewakuowanych i musiało opuścić swoje domy oraz miejsca pracy. Część z nich powróciła do nich niedawno za sprawą sesji zdjęciowej "Odtworzyć nasze kroki" autorstwa Carlosa Ayesty i Guillaume Bressiona.

Francuscy fotografowie skontaktowali się z niektórymi z osób z rejonu Fukushimy i zaproponowali im udanie się w ich dawne miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy. W ten właśnie sposób powstała sesja "Retracing Our Steps", czyli w wolnym tłumaczeniu "Odtworzyć nasze kroki", pokazująca porzucone obszary pięć lat po katastrofie.

Reklama

"Ideą tych niemal surrealistycznych zdjęć było połączenie banału i niezwykłości. Bohaterowie naszej sesji, którzy znaleźli się przed aparatem, zostali poproszeni o to, by zachowywali się tak, jak gdyby nic się nie stało" - opisali swój projekt Francuzi.

W grupie, która ponownie odwiedziła znajome miejsca znalazła się m.in. widoczna na powyższym zdjęciu Midori Ito. Kobiecie zrobiono zdjęcie w jednym z supermarketów w mieście Namie, w dystrykcie Futaba, które w wyniku katastrofy także zostało ewakuowane.

Bohaterką sesji została również Shigeko Watanabe, która w Namie prowadziła małą drukarnie. Kobieta nie otworzyła już ponownie swojego biznesu i jak sama przyznaje, już tego nie oczekuje. Jej zdaniem nie należy się spodziewać, że miasto ponownie stanie na nogi i zapewne w końcu zostanie doszczętnie zniszczone.

Kazuhiro Onuki prowadził księgarnie i sklep z japońską ceramiką w mieście Tomioka, gdzie znajdowała się elektrownia Fukushima II. Mężczyzna wraz z rodziną mieszka obecnie w Tokio, a swój dawny dom odwiedza tylko od czasu do czasu, nie mając zamiaru do niego wracać.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie...

Dowiedz się więcej na temat: fotografia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje