Największe błędy lekarskie w historii

Zawód lekarza to bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ na szali położone jest często ludzkie życie. Niestety w żadnej profesji nie da się ustrzec błędów. Oto największe medyczne pomyłki w historii.

Zamiast woreczka żółciowego usunęli nerkę

84-letnia kobieta miała mieć usunięty woreczek żółciowy. Lekarz Patrick M. McEnaney w trakcie operacji w 2006 roku usunął jej jednak nerkę. Woreczek miał zostać usunięty laparoskopowo, ale z powodu dużego krwawienia doktor zdecydował się kontynuować zabieg przez normalną operację. Zaczął jednak robić to w złej części i usunął nerkę.

Operacja bez pełnego znieczulenia

Reklama

Sherman Sizemore musiał przejść operację, żeby znaleźć przyczynę silnych bólów podbrzusza. Nie wiedział jednak, że przeżyje ból, o jakim do tej pory nie miał pojęcia. Anestezjolog podał mu złą dawkę znieczulenia i mężczyzna wszystko czuł, ale nie mógł się ruszyć ani powiedzieć o tym lekarzowi. Dwa tygodnie po feralnej operacji z powodu męczących go traumatycznych wspomnień mężczyzna popełnił samobójstwo.

Nie miała raka. Usunęli jej obie piersi

35-letnia Darrie Eason przeszła dwa zabiegi mastektomii. Powodem miał być rak piersi. Po wykonaniu zabiegów okazało się jednak, że kobieta jest zdrowa. W laboratorium pomieszano wyniki.

Chirurgiczny sprzęt w brzuchu pacjenta

Donald Church miał usuwanego guza. Lekarze po wykonaniu zabiegu zapomnieli jednak wyciągnąć z jego brzucha ponad 30-centymetrowy metalowy rozwieracz. Szybko jednak zorientowali się, co zrobili źle i usunęli przedmiot z ciała pacjenta. Na szczęście obyło się bez większych komplikacji. Church dostał 97 tysięcy dolarów odszkodowania, a szpital wziął na siebie całą odpowiedzialność za popełniony błąd.

Pożar podczas operacji

Robbin Reeves musiał poddać się przeszczepowi wątroby. Obudził się jednak z poważnymi poparzeniami. W trakcie zabiegu konieczna była reanimacja pacjenta. Lekarze zapomnieli, że zdezynfekowali jego ciało za pomocą alkoholu i podczas reanimacji jego szyja i bark zaczęły się palić.

Amputowali nie tę nogę

Jednym ze słynniejszych przypadków błędów lekarskich był wypadek, który przytrafił się Willie’owi Kingowi. W 1995 roku 52-latek miał mieć amputowaną nogę, ale chirurdzy usunęli złą kończynę.

Złe nasienie przy zapłodnieniu in vitro

W 2004 roku Thomasowi i Nany Andrews urodziło się dziecko po zapłodnieniu in vitro. Rodzice od razu jednak zauważyli, że skóra ich córki jest dużo ciemniejsza niż powinna. Po trzech testach DNA okazało się, że Thomas nie jest biologicznym ojcem dziecka. W klinice doszło do błędu podczas zapłodnienia. Para pozwała klinikę do sądu.

Nieprawidłowa transplantacja serca i płuca

Jeden z tragiczniejszych błędów lekarskich miał miejsce w 2003 roku w szpitalu Duke University. Doszło tam do transplantacji organów ze złą grupą krwi. 17-letnia Jesica Santillan doznała z tego powodu poważnego uszkodzenia mózgu. Dziewczyna zmarła przy drugiej próbie transplantacji, już z odpowiednią grupą krwi.

Operacja po złej stronie głowy

Neurochirurdzy ze szpitala Rhode Hospital dopuścili się jednych z tragiczniejszych pomyłek na świecie. W 2007 roku wykonali operacje po złych stronach głowy aż trzem różnym pacjentom! W dwóch przypadkach błędy zostały odpowiednio szybko wyłapane i operacja się udała, ale trzeci, 86-letni pacjent zmarł trzy tygodnie po zabiegu. Chirurdzy zostali zawieszeni na zaledwie dwa miesiące, po czym wrócili do pracy.

Czytaj więcej:

6 największych medycznych mitów

Chcesz być zdrowszy? Oto, co musisz robić!

Komary lubią te typ osób. Sprawdź, czy się do nich zaliczasz!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: błędy lekarskie | medycyna | historie z życia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje