Najdziwniejsze wielkanocne zwyczaje. Na to byście nie wpadli!

Wielkanoc jest świętem, które ma bardzo długą tradycję. Wiele zwyczajów z nim związanych zostało już jednak zapomnianych, a szkoda, bo teraz mogłyby być całkiem ciekawą atrakcją. Musimy jednak przyznać, że niektóre były trochę dziwne.

Pogrzeby żuru

Reklama

Tak, dobrze czytacie. Chodzi o pogrzeb zupy, jaką jest żurek. Na czym polegała zabawa? Najczęściej urządzali ją chłopcy mieszkający na wsiach. Kryli się z garnkiem żurku za domami, gdzie mieszkały podobające się im dziewczyny, a później wybiegali i oblewali zupą drzwi. Cel? Dziewczyny zazwyczaj wychodziły, żeby umyć drzwi, a panowie mieli okazję do flirtów. Oryginalny pomysł na podryw, co?

Budzenie przyrody w śródpościu 

Śródpoście to tradycyjnie czwarta niedziela Wielkiego Postu. Obecnie ta data nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ale dawniej miano w zwyczaju hałasowanie po polach i łąkach. Dzieci biegały z grzechotkami, kołatkami i innymi instrumentami, żeby obudzić przyrodę do życia na święta.

Bitwa palmami

My w palmową niedzielę idziemy do kościoła, święcimy idealnie przybraną palmę i odstawiamy w domu na swoje miejsce. Dawniej jednak wyglądało to trochę inaczej. Po pierwsze nie kupowano palem, ale robiono je ręcznie. Po mszy miano również w zwyczaju delikatne okładanie się nawzajem palmami. Wypowiadano przy tym słowa: „Nie ja biję, palma biję, za tydzień wielki dzień, na szóstą noc - Wielkanoc”.

Śmigus i dyngus, czyli dwa osobne zwyczaje

Zapewne mało kto wie, że śmigus i dyngus to kiedyś były dwie osobne tradycje. Śmigus odnosił się do zwyczaju smagania wierzbowymi gałązkami przez chłopców po nogach dziewczyn. Dyngus natomiast oznaczał wykup. Chłopcy chodzili po domach i w zamian za życzenia oraz śpiew domagali się wykupu za pisanki, słodycze lub pieniądze.

Magiczna moc pisanek

Dzisiaj jajka to tylko niewinny symbol. Dawniej jednak wierzono, że mają magiczną moc. Jaką? Na przykład uzdrawiającą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielkanoc | zwyczaje

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje