Mówi się o nim "cichy zabójca". Ten problem dotyczy tysięcy Polaków

Zabija po cichu i niepostrzeżenie. O kim mowa? O tlenku węgla, potocznie zwanym czadem. Jeżeli masz w domu lub mieszkaniu piecyk gazowy powinieneś zobaczyć ten film.

Wzrost tragicznych zdarzeń związanych z czadem dotyczy właśnie aktualnej pory roku oraz zimy, czyli tzw. sezonu grzewczego. Ofiarą wypadków padają ludzie, w których mieszkaniach znajdują się nieszczelne instalacje gazowe powodujące, że tlenek węgla rozprzestrzenia się po całym domu.

Reklama

Jest on o tyle groźny, że działa bardzo niepostrzeżenie, a objawy zatrucia (bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, nudności) łatwo pomylić ze zwykłym złym samopoczuciem. Gdy zatruta tlenkiem węgla osoba zdaje sobie sprawę z tego co ją spotkało, czasem jest już za późno.

W sezonie grzewczym 2015/2016 , zgodnie z danymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju doszło do ponad 3800 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których poszkodowanych zostało 2229 osób, a życie straciło dalsze 50.

O zagrożeniach jakie niesie ze sobą czad dobitnie informuje poniższy filmik autorstwa Patryka Gerca. Jeżeli w twoim domu znajduje się instalacja gazowa koniecznie powinieneś go zobaczyć.

Podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest jego niepełne spalanie, do którego może dojść np. wtedy, gdy w domu okna są zbyt szczelnie zamknięte  i brak w nim właściwej wentylacji, co utrudnia jego odpływ.

Nie chcesz, aby zaskoczył cię dzisiaj deszcz? Pobierz darmową aplikację Weź parasol

Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się czadu należy więc zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do piecyków gazowych oraz kuchenek i co jakiś czas sprawdzać czy właściwie one funkcjonują. Warto rozważyć także zakup specjalnego czujnika, który ostrzeże domownika, gdy instalacja stanie się nieszczelna i poziom tlenku węgla drastycznie wzrośnie.

Zobacz również:

Przełom w walce z wirusem HIV? To odkrycie daje nadzieję

Płacenie za pomocą selfie? Nowy pomysł MasterCard

Potrzebujesz zastrzyku energii? Sprawdź, co ci jej dostarczy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | wideo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje