Kojarzysz tę saszetkę? Sprawdź do czego możesz ją wykorzystać

Gdy kupujecie np. nowe buty, waszą uwagę zapewne nie raz przykuwa dołączona do opakowania saszetka. Zastanawialiście się kiedyś, co się w niej kryje? Jeżeli tak, spieszymy z odpowiedzią i przedstawiamy zastosowania tajemniczego specyfiku.

Trucizna? Wąglik? Środek antybakteryjny? Znajdujący się w intrygującej saszetce granulat to żadna z tych rzeczy, a tzw. żel krzemionkowy - twarda i wytrzymała granulowata oraz porowata forma ditlenku krzemu, utworzona syntetycznie z krzemianu sodu.

Reklama

Żel krzemionkowy posiada zdolność pochłaniania wilgoci. Z tego właśnie powodu umieszcza się go m.in. w paczkach z butami. W czasie II wojny światowej żel stosowano także w celu ochrony zapasów penicyliny przed zawilgnięciem.

Granulat sam w sobie nie ma właściwości toksycznych, lecz czasem mają je inne dodawane do niego związki, tj. np. chlorek kobaltu, których celem jest zwiększenie skuteczności działania tego środka. Stosowna informacja na ten temat powinna znajdować się jednak na każdej saszetce.

Jeżeli saszetka, która posiadacie nie zawiera żadnych toksycznych związków, śmiało możecie ją wykorzystać. Do czego konkretnie? Możliwości jest kilka.

Chroni stare fotografie

Stare pamiątkowe fotografie wraz z upływem lat zaczynają żółknąć. Żeby temu zapobiec do pudełka z nimi wystarczy włożyć saszetkę z żelem krzemionkowym. Dwie lub trzy saszetki warto włożyć również do pokrowca na aparat i obiektyw, co także pozwoli zminimalizować ryzyko ich zawilgnięcia.

Pomaga zachować połysk srebru

Wilgoć oprócz niekorzystnego wpływu na fotografie, ma także zły wpływ na srebrną biżuterie oraz zastawę i sztućce. Żeby zapobiec matowemu nalotowi do szkatułki bądź pudełka, w którym trzymacie swoje srebrne przedmioty również warto włożyć saszetkę z żelem.

Likwiduje zapach mokrej odzieży

Zdarzyło ci się nosić przemoczone rzeczy w plecaku lub torbie? Jeżeli tak, pewnie dobrze znasz ich nieprzyjemny zapach. Możesz go uniknąć. Wystarczy, że do torby włożysz kilka saszetek żelu, które pochłoną wilgoć.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | porady

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje