Jak usunąć się z internetu? Da się to zrobić?

W internecie w dzisiejszych czasach można znaleźć informacje praktycznie o wszystkich. Nasze dane są zbierane w każdym momencie naszego połączenia i aktywności w sieci. Czy da się jednak sprawić, żeby internet o nas zapomniał? Częściowo tak. Jak? Piszemy o tym poniżej.

Media społecznościowe

Każdy portal społecznościowy oferuje możliwość usunięcia swojego konto. Kiedy jest ono dezaktywowane, twoje dane personalne, zdjęcia i większość udostępnionych przez ciebie materiałów zostaje usuniętych. Jeśli zmienisz zdanie i znowu będziesz chciał wrócić np. do Facebooka, większość serwisów oferuje też odbudowę konta.

Pamiętaj, gdzie się rejestrujesz

Reklama

Postaraj się przypomnieć sobie wszystkie możliwe strony, na których miałeś założone konta. Zaloguj się do nich i je usuń. Jeśli nie pamiętasz hasła, każda ze stron oferuje opcję jego przywrócenia, jeśli tylko pamiętasz adres e-mail albo login.

Zmiana podstawowych danych

Niestety nie ze wszystkich stron można usunąć swoje konto. Jedyną możliwością, żeby być anonimowym w internecie jest wtedy zmiana imienia, nazwiska, miasta itp. danych Niestety, ale taka jest brutalna prawda, więc lepiej dwa razy się zastanówcie, nim założycie gdzieś konto.

Nigdy więcej spamu

Musisz wyczyścić swoją skrzynkę. Pozbądź się wszystkich reklamowych maili, rezygnując z ich subskrypcji.

Usuń swoje dane z wyszukiwarki

Wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarce (możesz też wpisać loginy, których używałeś na rożnych forach). Jeśli w wynikach wyszukiwania znajdziesz informacje o sobie, musisz się ich pozbyć. Jak to zrobić w wyszukiwarce Google, dowiesz się dokładnie tutaj.

Skontaktuj się z adminem

Z niektórych stron nie da się usunąć informacji o sobie na własną rękę. Musisz wtedy skontaktować się z administratorem strony i poprosić go o usunięcie twoich danych. Zazwyczaj z adminem możesz skontaktować się przez maila, który podany jest na danej stronie.

Ostatni krok

Na koniec pozostaje ci już tylko jedna rzecz - usunięcie internetowej skrzynki pocztowej. Zero maili, reklam i zbierania danych. Wykonanie tych wszystkich kroków nie będzie pewnie dla ciebie łatwe, ale jest możliwe do zrealizowania. Jeśli naprawdę zależy ci na zniknięciu z internetu - do dzieła!

Czytaj więcej:

6 powodów, dla których nie powinieneś wrzucać zdjęć swoich dzieci do internetu

10 prawnych absurdów z całego świata

Studiujesz i boisz się warunku? Ubezpiecz się od niego!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: internet | porady

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje