Jak narodziło się całowanie? Sprawdź, czego jeszcze o nim nie wiesz!

Całowanie się to w naszej kulturze coś zupełnie naturalnego. Całują się wszyscy i nie ma w tym nic dziwnego. Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się ten zwyczaj i jaka jest jego historia? Piszemy o tym poniżej.

Skąd pochodzi słowo pocałunek?

Wyraz "pocałunek" wziął się ze starodawnego angielskiego słowa "cyssan", które oznaczało właśnie całowanie. Nikt jednak tak naprawdę nie wie, dlaczego padło akurat na nie. Niektórzy wierzą, że ma to związek z charakterystycznym dźwiękiem, jaki powstaje w trakcie całowania.

Reklama

Grecy nie mieli odpowiednika do tego słowa, ale za to posiadali mnóstwo określeń związanych z miłością. Rzymianie z kolei stworzyli wyrazy dla różnych rodzajów pocałunków. "Savolium" - oznaczało namiętny pocałunek, "basium" - pocałunek w zamknięte usta, a "osculum" - w policzek.

Jak to się zaczęło i kto to wymyślił?

Tego nikt nie jest w stanie dokładnie określić. Niektórzy twierdzą, że to instynktowny odruch - inni, że wyuczona praktyka. Jedna z teorii mówi, że pocałunek w usta to zasługa matek, które rozgryzały pokarm w swoich ustach, a następnie przekazywały go dzieciom. Ta praktyka najczęściej obserwowana jest wśród ptaków.

Zwierzęta też się całują!

Całowanie się to praktyka stosowana nie tylko przez ludzi. Zwierzęta też to robią, ale oczywiście nie w taki sam sposób, jak my. Dla przykładu szympansy często całują się po kłótni.

Filematologia - nauka o całowaniu

Naukowcy prowadzą liczne badania nad całowaniem. Wykazano w nich, że pierwszy pocałunek może scalić albo zepsuć relacje między osobami. 66 procent kobiet i 59 procent mężczyzn przyznało, że po złym pocałunku, dana osoba stawała się dla nich mniej atrakcyjna.

Dlaczego całowanie się jest przyjemne?

Związane jest to z tym, że nasze usta są mocno unerwione i jednocześnie połączone z większością części naszego ciała. Pocałunek możemy więc odczuwać w różnych miejscach.

10 procent ludzkości się nie całuje

Wiemy - dziwne! Jest to spowodowane rożnymi czynnikami. Dla przykładu Eskimosi okazują czułość nie przez pocałunki, ale pocieranie się nosami. Wiąże się to z tym, że ich usta są przez większość czasu zakryte z powodu zimna.

W niektórych częściach Sudanu ludzie wierzą natomiast, że wraz z pocałunkiem z człowieka ulatnia się jego dusza.  

Filemafobia - strach przed całowaniem

Zazwyczaj jest to związane z jakimiś traumatycznymi przeżyciami, jak gwałt czy molestowanie. Ludzie czasami boją się poza tym czasami całować w obawie przed zarazkami, które mogą się dostać do ich organizmu podczas pocałunku.

Najdłuższy pocałunek na świecie

Obecny rekord należy do pary z Tajlandii - Luksany i Ekkachaiego Tiranarat. Ustanowili go oni w 2013 roku, całując się bez przerwy przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund! Nieźle, co?

Czytaj więcej:

Co najbardziej przyciąga do nas miłość? O tym warto wiedzieć!

Sprawdź, czego nie jeść przed randką

Randka w ciemno po 90-tce? Czemu nie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: całowanie | ciekawostki

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje