Halloween kiedyś. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Przy tych zdjęciach dzisiejsze przebrania na Halloween prezentują się naprawdę bardzo kiepsko. Ta galeria przestraszy was nie na żarty! Wszystko dlatego, że znajdujące się na poniższych fotografiach osoby wyglądają na nich jak postacie z horroru! Dowiecie się z niej też skąd wziął się w ogóle zwyczaj obchodzenia Halloween i jaka jest geneza tego dnia.

W polskiej tradycji Halloween nadal spotyka się raczej z negatywnym odbiorem. Wszystko ze względu na to, że nasz stosunek do przypadających na 1 listopada Wszystkich Świętych jest zgoła odmienny niż w przypadku np. Amerykanów.

Reklama

Dzień ten mija nam w nastroju zadumy oraz przemyśleń nad życiem i śmiercią, w związku z czym nie wyobrażamy się, by w noc go poprzedzającą udać się na przebieraną imprezę.

W wielu kulturach zachodnich, już od kilkudziesięciu lat, wygląda to trochę inaczej, o czym świadczą m.in. poniższe zdjęcia.

Nie chcesz, aby zaskoczył cię dzisiaj deszcz? Pobierz darmową aplikację Weź parasol

Skąd wziął się na zachodzie zwyczaj obchodzenia Halloween? Jego dokładna geneza nie jest znana. Część historyków łączy ten dzień z rzymskim świętem owoców i nasion na cześć Pomony - bogini sadów, ogrodów i drzew owocowych.

Inni z kolei genezy Halloween dopatrują się w celtyckim obrządku Samhain, związanym z zakończeniem żniw oraz końcem roku według celtyckiego kalendarza.

W czasie Samhain duchy tych, którzy zmarli w trakcie minionego roku oraz osób jeszcze nienarodzonych zstępować miały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by zamieszkać w nich przez okres następnego roku.

Żeby do tego nie dopuścić Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, by ich domy wyglądały na niegościnne, a przed domostwami wystawiali żywność dla duchów. Ubierali się też przy tym w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Dowiedz się więcej na temat: Halloween

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje