Google świętuje przesilenie zimowe nowym Doodle'm

Dziś przesilenie zimowe, czyli mówiąc po ludzku pierwszy dzień zimy. Z tej okazji Google wypuścił nowy Doodle, który w zabawny sposób do tego nawiązuje.

Przemarznięte logo Google trzęsące się z zimna i przyprószone grubą warstwą śniegu - właśnie tak wygląda dziś strona główna najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Wszystko z okazji pierwszego dnia zimy.

Reklama

Gdy klikniemy w obrazek zostajemy przeniesieni na stronę informującą nas czym tak faktycznie jest przesilenie zimowe na półkuli północnej. Co w takim razie ono oznacza?

Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej, czyli na zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego - około 365 dni 5 godzin 49 minut - i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada na dni 21-22 grudnia.

Na półkuli południowej przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli 20-21 czerwca. Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, jest najkrótszym dniem w roku. Na drugiej półkuli jest to natomiast dzień najdłuższy.

Jak podoba się wam nowy Doodle? Dla nas jest całkiem sympatyczny. Kolejnego spodziewać możemy się pewnie przy okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia. Ciekawe, czym wtedy zaskoczy nas wujek Google...

Zobacz również:

Powrót chytrej baby z Radomia? - wideo

Skoki w duecie? Czemu nie! - wideo

Ich pierwszy weselny taniec stał się hitem internetu!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google | zima

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje