Dziwne zwyczaje świąteczne z całego świata!

Święta Bożego Narodzenia obchodzi się na świecie w naprawdę różny sposób. Niektóre tradycje mogą was nieco zaskoczyć. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Meksykańska noc rzodkiewek

Noche de rabanos, czyli noc rzodkiewek, to zwyczaj z meksykańskiego miasta Oaxaca, łączący w sobie elementy folkloru i sztuki. 23 grudnia, przez kilka godzin, okoliczni mieszkańcy oraz turyści mogą podziwiać zgromadzone na placu Zocalo rzeźby wykonane właśnie z rzodkiewek.

Reklama

Co się wśród nich znajduje? Grający na różnych instrumentach mariachi, zwierzęta, rośliny oraz warzywny Jezus i sceny z Biblii.

Świąteczny obiad w KFC

Świąteczny posiłek w KFC to tradycja panująca w Japonii, gdzie Boże Narodzenie dla większości osób nie jestem żadnym świętem religijnym, a jedynie zwyczajem znanym z telewizji. Czasem dochodzi do tego, że na słynny kubełek ze skrzydełkami kurczaka trzeba czekać nawet kilka godzin.

Drzewko bananowe lub mangowe zamiast choinki

W Indiach naprawdę ciężko zdobyć choinkę, w związku z czym tamtejsi chrześcijanie, których jest około 25 milionów, muszą trochę pokombinować. Jak sobie radzą? Zakładają ozdoby na drzewka bananowe bądź mangowe. Nikt przecież nigdy nie powiedział, że świątecznym drzewkiem absolutnie musi być choinka, zgadza się?

Krampus - zły brat Mikołaja

Krampus to zły brat św. Mikołaja, którym straszy się niegrzeczne dzieci w Austrii. Postać ta wygląda jak demon i ponoć bije urwisy rózgą. Najwięcej Krampusów pojawia się na austriackich ulicach 5 grudnia, w tzw. noc Krampusa. Lepiej wtedy nie wychodzić z domu, jeżeli coś się przeskrobało.

Grenlandia i Kiviak

Czym jest Kiviak? To tradycyjna grenlandzka potrawa stanowiąca surowe mięso alki - ptaka z rodziny siewkowych, podobnego do pingwina. Na zwierzę poluje się około pół roku wcześniej, a potem zakopuje je w ziemi lub przysypuje kamieniami. Nie brzmi to zbyt apetycznie, co? Wolimy nasze pierogi.

Wróżenie z butów

Poznanie przyszłości za pomocą wróżenia z butów? Taki zwyczaj cieszy się popularnością w Czechach. W wigilijny wieczór tamtejsze panny stają tyłem do drzwi wyjściowych i rzucają butem przez ramię. Jeżeli obuwie spadnie tyłem do drzwi wtedy jego właścicielka przez kolejny rok pozostanie sama. Jeżeli przodem - wówczas czekał ją będzie ślub.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | Boże Narodzenie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje