Dom Kereta - jedno z najmniejszych mieszkań na świecie!

Dom Kereta to instalacja artystyczna w postaci maleńkiego mieszkania, stworzona przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala. Znajdujący się w Warszawie budynek uważa się za jeden z najwęższych na świecie.

Dom został otwarty w 2012 roku i znajduje się na warszawskiej Woli. W najwęższym miejscu liczy zaledwie 92 centymetry. Instalacja ma powierzchnię 14 metrów kwadratowych i składa się z trzech kondygnacji. W środku znajdują się wszystkie niezbędne do życia akcesoria. O tym niezwykłym miejscu często rozpisują się media z całego świata. 

Reklama

Szczelina, w której został zaprojektowany budynek nazywa się Domem Kereta, ponieważ został on stworzony z myślą o pracowni dla izraelskiego pisarza Edgara Kereta, którego rodzina pochodzi z Polski. 

Izraelski pisarz jest patronem miejsca. Ma on też decydujący głos w przekazywaniu domu innym artystom. Miejsce na powstanie tej instalacji artystycznej wybrano nieprzypadkowo. Spotykały się w nim bowiem dwa getta – duże i małe. 

Dom zdążył stać się już prawdziwą wizytówką Warszawy. Dla turystów otwarty jest jednak tylko w wybrane dni. Odbywają się w nim ponadto różne wydarzenia kulturalne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | sztuka | ciekawostki

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje