Czego potrafią bać się ludzie? Nietypowe fobie i lęki

Chronofobia: strach przed czasem i zegarami

Upływający czas często bywa powodem smutku. W niektórych przypadkach przybiera on jednak formę obsesji. Tym właśnie jest chronofobia, która objawia się strachem nie tylko przed czasem, ale również przed zegarami, a nawet pojęciami, tj. przeszłość, teraźniejszość czy przyszłość.

Somnifobia: strach przed zasypianiem i snem

Reklama

Somnifobia, czyli lęk przed zasypianiem i snem, to podobnie jak cibofobia, niezwykle trudna przypadłość. Wszystko dlatego, że długotrwały brak snu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka oraz może stać się przyczyną niepokoju, agresji i depresji.

Arytmofobia: strach przed liczbami

Arytmofobia, czyli strach przed liczbami, przejawia się w irracjonalnym, przesadnym lęku względem cyfr pod ich wszelkimi postaciami. Jest to o tyle uciążliwe, że liczby znajdują się praktycznie wszędzie. Badający tą przypadłość naukowcy twierdzą, że może być ona wywołana złymi doświadczeniami ze szkoły na lekcjach matematyki.

Zauważyliście u siebie oznaki którejś z przedstawionych przez nas fobii? Może chorobliwie przeraża was coś z poza tej listy? Czekamy na wasze komentarze.

Zobacz również:

Znane osoby i ich fobie oraz lęki

Tak naprawdę nazywają się te polskie gwiazdy

Zdobyli sławę dzięki reality show. Co robią teraz?

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | dziwne fobie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje