Czego potrafią bać się ludzie? Nietypowe fobie i lęki

Lista ludzkich fobii i lęków jest bardzo długa. Część z nich to wyjątkowo trudne przypadki. Prezentujemy je w naszym zestawieniu. Niektóre z nich mogą naprawdę was zaskoczyć.

Pediofobia: strach przed lalkami

Niepokój wśród osób cierpiących na pediofobię wywołują lalki pod wszystkimi postaciami: zarówno te szmaciane, porcelanowe jak i plastikowe. Fobia ta rodzić może się z tego, że dana osoba nie ma pewności, czy lalka, którą widzi jest sztuczna czy żywa i to właśnie ją przeraża.

Hafefobia: strach przed dotykaniem

Reklama

Fobia ta dotyczy zarówno sytuacji, w których dana osoba jest przez kogoś dotykana, jak i tych, w których sama ma kogoś lub czegoś dotknąć. Hafefobię mogą wywoływać m.in przykre doświadczenia z dzieciństwa.

Papafobia: strach przed papieżem

Papafobię definiuje się jako uporczywy oraz nieuzasadniony strach przed osobą papieża i samą instytucją papiestwa. Objawia się ona m.in. dusznościami, przyspieszonym oddechem i biciem serca oraz nudnościami.

Koulrofobia: strach przed klaunami

Kolorowe przebranie klauna i jego wygłupy nie u wszystkich osób wywołują uśmiech na twarzy i pozytywne reakcje. Wszystko za sprawą koulrofobii, która sprawia, że duże czerwone nosy, makijaż i zachowanie klaunów wzbudzają w tych osobach przerażenie.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | dziwne fobie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje