Co dzieje się z twoim ciałem gdy śpisz? Tego mogłeś nie wiedzieć

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z waszym ciałem gdy śpicie? Okazuje się, że bardzo wiele. Co konkretnie, opisujemy poniżej. Możecie być zaskoczeni tym czego się dowiecie.

W czasie snu z ludzkim organizmem dzieje się naprawdę wiele interesujących rzeczy. Pomimo tego, że my śpimy, on nadal funkcjonuje, przechodząc jednak w dosyć specyficzny stan. Na czym konkretnie to polega?

Spada temperatura ciała

Reklama

Spadek temperatury ciała związany jest z tym, że w czasie snu większość mięśni jest nieaktywna. Z badań przeprowadzonych na ten temat wynika, że dochodzi do tego już w pierwszej fazie snu, zwanej fazą NREM.

Gałki oczne się poruszają

Mimo, że śpiąc oczy mamy zasłonięte powiekami, nasze gałki oczne nadal się pod nimi poruszają. Częstotliwość ruchu wiąże się z fazą snu w jakiej akurat się znajdujemy.

Ciało drga

Ciało śpiącej osoby co jakiś czas drga. Dotyczy to zwłaszcza pierwszej fazy snu. W drugiej, tej głębszej jesteśmy już zazwyczaj spokojniejsi. Drgania czasem mogą być tak silne, że jesteśmy się nawet w stanie obudzić.

Mięśnie są sparaliżowane

Większość mięśni w czasie snu jest sparaliżowana. Jest to o tyle dobre, że nie pozwala nam odgrywać swoich snów, co czasem mogłoby zapewne źle się skończyć.

Skóra się regeneruje

Sen ma zbawienny wpływ na skórę, która dzięki niemu się regeneruje. Sprzyjają temu m.in. spadek ciśnienia krwi oraz odprężenie mięśni, które wzmagają podział komórek.

Mózg kasuje zbędne informacje

Kładąc się spać, głowę mamy zazwyczaj pełną myśli z całego dnia. W czasie snu mózg, czyli nasz naturalny dysk twardy, zajmuje się usuwaniem tych zbędnych, które nie mają większego wpływu na nasze życie i podejmowane decyzje.

Chudniesz

Gdy śpimy, poprzez pocenie się i oddychanie, pozbywamy się z naszego organizmu wody. W trakcie dnia te procesy także zachodzą, ale spowalnia je spożywanie posiłków oraz picie różnego rodzaju napojów. Jeżeli więc chcemy schudnąć, powinniśmy się odpowiednio wysypiać.

Zgrzytasz zębami

Sen zazwyczaj kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem i ukojeniem. W przypadku niektórych osób może on jednak powodować uszczerbki na zdrowiu. Dotyczy to tych, którym zdarza się w czasie snu zgrzytać zębami, co prowadzi do ich uszkodzenia. Jeżeli więc budzicie się czasem z bolącą szczęką powinniście udać się do lekarza, bo być może jesteście właśnie w tej grupie.

Zobacz również:

8 szalonych rzeczy, które powoduje brak snu

Te sny miewa czasem każdy - sprawdź co znaczą

Ci ludzie zasnęli w naprawdę dziwnych miejscach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | nauka | ciekawostki

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje