Budzisz się w nocy o konkretnej godzinie? Sprawdź, co może to oznaczać

Zdarza się wam dosyć regularnie budzić w nocy o pewnej konkretnej porze? Jeżeli tak, może to oznaczać, że wasz organizm stara się wam coś powiedzieć. Co takiego dokładnie, wyjaśniamy poniżej.

O pozytywnym wpływie snu na zdrowie człowieka, dzięki któremu nasz organizm nie tylko się relaksuje, ale i regeneruje, wiedzą zapewne wszyscy. O negatywnych skutkach niedosypania (ogólne zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją) na pewno też już słyszeliście i sami nie raz je odczuliście.

Reklama

Okazuje się, że oprócz wspomnianych powyżej kwestii, ze snem związana jest jeszcze inna prawidłowość, dotycząca stosunkowo regularnego budzenia się w nocy o konkretnej porze. Może dochodzić do tego dlatego, że nasz organizm chce nam coś powiedzieć. Zdarza się wam tego doświadczać? Poniżej wyjaśniamy, co może to oznaczać.

Budzenie się między godziną 21. a 23.

Jeżeli kładziesz się w miarę wcześnie i zdarza ci się  budzić w tych godzinach, w początkowej fazie snu, może to oznaczać, że w ciągu dnia coś mocno cię zdenerwowało i pobudka ma związek z twoją kondycją psychiczną. Jeżeli tak faktycznie było, nim się położysz wykonaj kilka rozluźniających ćwiczeń, które pozwolą ci uwolnić się od stresu.

Jeżeli powyższy scenariusz cię nie dotyczy, wybudzanie się między godziną 21. a 23. może być również spowodowane problemami z układem pokarmowym. Jeżeli zdarza się wam kaszleć i miewać problemy z oddychaniem, odpowiedzialny może być za to tzw. refluks, gdy powracający do przełyku kwas żołądkowy podrażnia tylną część gardła. W tym przypadku należy pomyśleć o skonsultowaniu się z lekarzem i przejściu na specjalną dietę.

Budzenie się między godziną 23. a 1. w nocy

Potencjalnych przyczyn budzenia się w tych godzinach jest kilka. Jedną z nich mogą być np. wspomniane powyżej problemy z trawieniem, zwłaszcza gdy nasza dieta jest bogata w tłuszcze, które potrafią trawić się nawet do 6 godzin.

Powodem wybudzania się między 23. a 1. w nocy może być też nasilający się w tych godzinach ból pleców, wynikający ze złej pozycji podczas snu. Kolejną przyczyną mogą być też zapalenia mięśni oraz stawów bądź też problemy związane z niewłaściwym funkcjonowaniem układu oddechowego, za którymi może stać np. astma. Jeżeli więc budzicie się o tej porze, dostrzegając u siebie któreś ze wspomnianych symptomów, powinniście udać się do lekarza.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | zdrowie | sen

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje