8 szalonych rzeczy, które powoduje brak snu

Odpowiednia ilość snu to niezwykle ważna sprawa, choć czasem zdarza się nam to bagatelizować i zarywać noce np. oglądając do późna filmy czy seriale. O tym dlaczego powinniśmy się wysypiać i co grozi naszemu organizmowi, gdy snu jest za mało piszemy poniżej.

Problemy z podejmowaniem decyzji

Brak snu może wpływać na szybkość i trzeźwość oceny konkretnych sytuacji. Badania wykazały, że część mózgu odpowiedzialna za planowanie różnych działań, po kilku nieprzespanych nocach przestaje funkcjonować.

Jesteśmy bardziej impulsywni

Reklama

Kiedy ludzie są zmęczeni, często przestają racjonalnie działać. Zdarza się też, że używamy wtedy słów, które nie do końca oddają to, co naprawdę chcemy przekazać. Głównym problemem jest to, że w mniejszym stopniu potrafimy nad sobą panować.

Słabsza pamięć

Bez snu nasz mózg nie jest w stanie zapamiętać nawet kilku prostych numerów. Nasza długotrwała pamięć także może zostać zaburzona. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg potrzebuje integracji, uporządkowania tego, co przeżyliśmy w przeszłości. Każde zaburzenia w naszym spaniu powodują, że ten proces jest utrudniony.

Przyzczyna wypadków drogowych

Niewyspanie to jeden z najczęstszych powodów wypadków drogowych. Zdaniem niektórych badaczy jazda w stanie niewyspania jest bardziej niebezpieczna niż po alkoholu. Ludzie pijani (oczywiście do momentu, gdy jeszcze w miarę nad sobą panują) mają świadomość tego, że tracą kontrolę nad swoim zachowaniem. Osoba niewyspana ignoruje wszelkie oznaki zmęczenia i często kończy swoją podróż tragicznie.

Problemy z koncentracją

Brak snu powoduje, że zachowujemy się mniej więcej tak, jakbyśmy byli głusi i ślepi na rzeczy, które nas otaczają. Oczywiście nie dosłownie, ale w taki sposób czasami się zachowujemy.

Obniżony popęd seksualny

Badacze twierdzą, że brak snu powoduje zmniejszenie naszego popędu seksualnego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Niekorzystny wpływ na mózg

Badania na myszach wykazały, że po długim braku snu w mózgu przestaje działać aż około 25 procent  komórek, które w końcu umierają. Podobnie ma być u ludzi.

Odchodzenie od zmysłów

Jeśli zobaczysz u siebie wszystkie z tych objawów, to bez wątpienia będziesz bliski obłędu. Staraj się więc nie zarywać nocy, bo nie wyjdzie z tego nic dobrego.

Czytaj więcej:

Ci ludzie zasnęli w naprawdę dziwnych miejscach!

Te sny miewa każdy. Sprawdź, co oznaczają!

Mity na temat zdrowia, w które wierzą ludzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | ciekawostki | zdrowie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje