10 najstarszych budowli na Ziemi

Te budowle oficjalnie uznaje się za najstarsze na Ziemi. Sprawdźcie poniższe zestawienie i dowiedźcie się, ile lat konkretnie sobie one liczą!

10. Sechin Bajo, Peru, około 3500 lat p.n.e.

Reklama

Ruiny peruwiańskiego Sechin Bajo rozciągają się na terenie 37 hektarów. Przypuszcza się, że pod już odkrytymi ruinami, datowanymi metodą węglową na 3500 lat p.n.e. znajdować mogą się jeszcze starsze obiekty.

9. Listoghil, Irlandia, około 3550 lat p.n.e.

Listoghil stanowi część kompleksu grobów Carrowmore, które znajdują się w irlandzkim hrabstwie Sligo. Obiekt o średnicy 34 metrów, znajdujący się na wysokości niemal 60 metrów nad poziomem morza stanowi jego najwyżej położoną część.

8. West Kennet Long Barrow, Anglia, około 3650 lat p.n.e.

West Kennet Long Barrow to neolityczne cmentarzysko położone 2,5 kilometra na wschód od wsi Avebury w hrabstwie Wiltshire. Obiekt został odkryty w XVII wieku przez Johna Aubreya. W roku 1986 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, razem ze Stonehenge i podobnymi obiektami w Anglii.

7. Knap of Howar, Szkocja, około 3700 lat p.n.e.

Znajdujący się na szkockiej wyspie Papa Westray Knap of Howar, w przeszłości stanowiący gospodarstwo rolne wraz z kamiennym domem to jeden z najstarszych tego typu obiektów na świecie.  

6. Wayland’s Smithy, Anglia, 3700 lat p.n.e.

Podobnie jak większość obiektów na liście, znajdujący się w hrabstwie Oxfordshire Wayland's Smithy to również neolityczny obiekt cmentarny.

Więcej na kolejnej stronie...

Dowiedz się więcej na temat: architektura | ciekawostki | podróże

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje